Zielona Karta na Ukrainie, w Serbii i Albanii

Wybierając się na samochodowe wakacje poza granice naszego państwa, należy mieć na uwadze obowiązek posiadania Zielonej Karty, która jest niezbędna w niektórych krajach. Jak sytuacja wygląda na Ukrainie, w Serbii i Albanii?

Zielona Karta na Ukrainie, w Serbii i  Albanii

Zadanie Zielonej Karty

Posiadanie Zielonej Karty – OC, pozwala na poruszanie się po rejonie pewnych państw, bez obowiązku kupna oddzielnej polisy, przypadającej na każdy kraj. Ponadto Zielona Karta daje ochronę ofiarom wypadków, które są spowodowane przez kierowców samochodów zarejestrowanych poza granicami naszego kraju. 

Jak w praktyce działa Zielona Karta? 

Według Rekomendacji Genewskiej ONZ z roku 1949, członkowskie kraje Systemu Zielonej Karty tworzą pewien system umów, pozwalający na  respektowanie na ich terenie Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego – Zielonej Karty.

Ukraina, Serbia i Albania

We wszystkich tych państwach obowiązuje Zielona Karta. W związku z czym, należy pamiętać, że np. planując objazdowy wyjazd do Chorwacji, i mając w zamiarze zwiedzenie wszystkich miejsc, znajdujących się nieopodal, należy taką kartę posiadać. Wówczas bez problemu przejedziemy przez Ukrainę, korzystając z jej atrakcji – m.in. Parku Narodowego Beskidy Skolskie, znajdującego się w lwowskim obwodzie czy Parku Narodowego „Synewyr”. Jadąc samochodem do Chorwacji warto także pomyśleć o bałkańskiej przygodzie. Zahaczając o Bośnię i Hercegowinę, i jej piękną stolicą – Sarajewo, czy Czarnogórę lub coraz popularniejszą Albanię. W każdym z tych państwach Zielona Karta to obowiązek. Posiadając taką kartę, będziemy się mogli cieszyć rozmaitymi atrakcjami, jakie mają do zaoferowania te trzy państwa.