Czy Zielona Karta będzie przydatna w Chorwacji?

Wybierając się samochodem do Chorwacji, Zielona Karta może być niezbędna! Zwłaszcza jeśli planujemy długą i intensywną podróż przez Bałkany. Dlaczego? Podpowiadamy!

Czy Zielona Karta będzie przydatna w Chorwacji?

Zielona Karta

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków. Co więcej, nasi rodacy, dużo częściej wybierają opcję podróży zorganizowanej na własną rękę, a nie za pomocą biura podróży.

Organizując takie wakacje, powinniśmy pamiętać o wykupieniu winiety – jej koszt zależny jest od trasy – jednak musimy liczyć około 200 zł. Ponadto powinniśmy także liczyć się z kosztami za przejazd autostradami. Kwoty te nie należą do najniższych. Kolejną istotną kwestią są ubezpieczenia. W Chorwacji respektowane są europejskie przepisy oraz polskie OC, należy jednak pamiętać o sytuacjach, podczas których niezbędna będzie Zielona Karta.

Zielona karta

Dlaczego Zielona Karta to obowiązek? Udając się do popularnych miejscowości, jak Medjugorie czy Dubrownik, przekraczamy granicę Bośni i Hercegowiny. A jak wiadomo, w tym państwe, w momencie granicznej kontroli należy pokazać Zieloną Kartę. To dokument, potwierdzający ubezpieczenie komunikacyjne OC, podczas zagranicznego wyjazdu. Tego typu polisa obowiązuje w państwach, które należą do Systemu Zielonej Karty.