Skradzione auto – czy dostaniemy odszkodowanie?

Kradzieże samochodu może się zdarzyć każdemu – tego typu kradzieże niestety notowane są dość często. Czy w takiej sytuacji należy się nam odszkodowanie? Podpowiadamy! 

Skradzione auto - czy dostaniemy odszkodowanie?

Kradzież auta – razem z dokumentami i kluczykami

Dla ubezpieczyciela, zostawienie samochodu, razem z kluczykami, bądź dokumentami, to powód, aby móc odmówić wypłaty świadczenia, w momencie kradzieży pojazdu. Dlaczego tak jest? Tego typu zapis znajdziemy w każdym OWU, dotyczącym ubezpieczenia AC. Moc prawną takiego dokumentu potwierdza art. 827 § 1 kodeksu cywilnego. Mówi on o odpowiedzialności właściciela samochodu, za szkody wyrządzone umyślnie. Do takich należy zostawienie w aucie kluczyków i dokumentów.

Dane niezgodne z prawdą

W momencie podpisywania jakiejkolwiek umowy ubezpieczeniowej, należy pamiętać, że kłamstwo, może tylko i wyłącznie nam zaszkodzić. Jak się okazuje, jakakolwiek niezgodność pomiędzy tym co podane na umowie a faktycznym stanem, działa na naszą niekorzyść. Ponadto, może to być wystarczający powód do odmowy wypłaty odszkodowania, w momencie kradzieży takiego samochodu. Pod jednym warunkiem –  że ubezpieczyciel posiadał taką klauzulę w umowie.