Co zrobić w momencie stłuczki z obcokrajowcem?

Jak się zachować w momencie drogowej kolizji z obcokrajowcem? Podpowiadamy!

Co zrobić w momencie stłuczki z obcokrajowcem?

Należy mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. 

Krok po kroku

Drogowa kolizja z obcokrajowcem należy do stresujących sytuacji. W takim momencie emocjom, związanym z wypadkiem zazwyczaj towarzyszy bariera komunikacyjna, mająca związek z nieznajomością języka. To trudna sytuacja, warto jednak odstawić emocje na bok i postępować zgodnie z ustalonym wzorem. Należy zachować się tak samo, jak w momencie wypadku z udziałem polskiego kierowcy:

  • wezwanie policji – ten obowiązek, ma swoje zastosowanie tylko w momencie wypadków, gdzie ucierpieli ludzie. Drobną kolizję drogową bądź stłuczkę, zazwyczaj jesteśmy w stanie załatwić polubownie.
  • spisanie danych – to obowiązkowy krok, w przypadku każdej kolizji, niezależnie czy sprawa dotyczy obcokrajowca, czy naszego rodaka. Najbezpieczniej będzie mieć w samochodzie gotowy formularz, który znajdziemy w Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych – dostępny jest także w polsko-angielskiej wersji
  • zgłoszenie szkody – mając niezbędne dane sprawcy, bez problemu skontaktujemy się z jego towarzystwem ubezpieczeniowym, w celu uzyskania odszkodowania. Powinniśmy także sprawdzić, czy posiada on polskie przedstawicielstwo – takie dane są dostępne na liście korespondentów. Pozwoli to na łatwiejsze załatwienie wszelkich formalności.