Informacje o Odpowiedzialności Cywilnej

Odpowiedzialność Cywilna to nic innego, jak bardzo popularne wśród kierowców samochodów osobowych i nie tylko, OC. Obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Jeżeli ktoś OC nie będzie posiadał, a dojdzie do kontroli policyjnej, to może spodziewać się nałożenia kary finansowej.

Ochrona dla osób trzecich

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, chociaż sam posiadacz z takiej polisy nie dostanie ani grosza. Jak sama nazwa wskazuje – ubezpieczenie chroni odpowiedzialność cywilną względem osób trzecich, jakie biorą udział w wypadku. Mówiąc w skrócie – pieniądze dostaną wszystkie osoby, które udział w wypadku brały, tylko nie sam właściciel. On może otrzymać pieniądze, jeżeli ma AC, czyli równie popularne Autocasco.  Różnica subtelna, ale jak pokazują statystyki o podstawowych różnicach pomiędzy tymi ubezpieczeniami nie wie wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Ogólne warunki ubezpieczenia

Należy również wiedzieć to, że ogólne warunki ubezpieczenia zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 24 marca 2000 r. To, że coś zostało ujęte w OC nie jest zależne od samej ubezpieczalni, ale od rządzących. Ubezpieczalnia ma prawo jedynie do tego, aby określić poszczególne kwoty. Osoby, które po raz pierwszy decydują się na wykupienie OC, mogą przekonać, że firmy ubezpieczeniowe oferują im inne, różniące się cenowo polisy OC. Należy więc je wszystkie bardzo dokładnie przeanalizować, aby mieć pewność, że wybrało się dobrze.