Podrózowanie po Europie

Coraz więcej osób wybiera się na wakacje do Europy. Niekoniecznie z biurem podróży. Warto samodzielnie odkryć Europę, która skrywa wiele fantastycznych tajemnic. Na Starym Kontynencie możemy poznać niezwykłych ludzi, tradycję oraz kulturę. Podróżowanie po europejskich regionach sprawi nam nie lada satysfakcję.

EKUZ w Europie

Planująć taką podróż – niezależnie od tego, czy samodzielnie, czy też nie – pamiętajmy o wyrobieniu EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenie Zdrowotnego. Jest to karta, dzięki której uzyskamy podstawową opiekę zdrowotną w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jest to karta darmowa, która wydawana jest wszystkim osobom ubezpieczonym na terenie Polski. Aby ją wyrobić potrzebne jest tylko Internetowe Konto Pacjenta lub też wystarczy złożyć osobisty wniosek w NFZ. 

Ubezpieczenie turystyczne w Europie

EKUZ umożliwia uzyskanie świadczeń oferowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Przy czym należy wiedzieć, że nie zawsze opieka publiczna wygląda tak samo jak w Polsce. Może się okazać, że będąc na terenie państwa członkowskiego, będziemy musieli zapłacić za opiekę medyczną. Warto więc i tak wyposażyć się w prywatne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, aby mieć pewność, że nie będziemy musieli płacić za leczenie. Gwarantowana suma przy polisie turystycznej, jeżeli chodzi o leczenie, to 30 000 euro. Przy tej okazji warto przypomnieć, że Wielka Brytania, tak chętnie odwiedzana przez naszych rodaków, nie jest już krajem członkowskim UE.