Choroby osób podróżujących

Przewlekłe biegunki i dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zakażenia górnych dróg oddechowych, długotrwałe gorączki, poparzenia słoneczne – to tylko część chorób z jakimi zmagają się turyści. 

Chory turysta na wakacjach

Nie ma nic gorszego niż chory turysta podczas urlopu wakacyjnego. Jakie choroby trafiają się jeszcze podczas wyjazdów?

Choroba meningokokowa, którą można zarazić się drogą kropelkową. Może występować na całym świecie i przenosić się w bardzo szybki sposób. Wśród objawów wymienić można silne bóle głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych z towarzyszącą wysoką gorączką, wysypka krwotoczna, wymioty, itd. Brak reakcji może spowodować, że dojdzie do zgonu nawet w ciągu dwóch dni od wystąpienia bardzo silnych objawów.

Mówi się, że dur brzuszny jest chorobą, która występuje w miejscach, gdzie ludzie nie dbają o higienę. Po części jest to prawda, ale np. często spotykana jest ona w Peru – w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów. Do zakażenia może dojść przy przygotowywaniu i wydawaniu posiłków. Turyści powinni wiedzieć, że jest to choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez bakterie znajdujące się w zanieczyszczonej wodzie i żywności. W razie wystąpienia wszelkich objawów, jak np. krwawienie z przewodu pokarmowego, zapalenie mózgu i kości, należy jak najszybciej udać się do lekarza. 

 

Nikt nie mówi tego po to, aby zniechęcić do podróżowania. Chodzi tu o to, aby zawsze pamiętać o polisie turystycznej, która zabezpieczy koszty wysokiego leczenia zagranicznego – w szczególności, jeżeli chodzi o choroby tropikalne.