Zarejestrowanie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup pojazdu bezpośrednio wiąże się z koniecznością jego zarejestrowania. Pozwoli to na uniknięcie kar. Co musisz wiedzieć o rejestracji auta?

Zarejestrowanie samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Rejestracja pojazdu

Nabywając samochód, niezależnie od tego czy jest nowy czy używany, w pierwszej kolejności należy go zarejestrować. Aby to zrobić musimy dostarczyć wniosek rejestracji, do starostwa powiatowego. Mieszkańcy miasta na powiatowych prawach, powinni się udać do urzędu miasta. Aby ułatwić sobie ten proces, można odpowiedzieć na proste pytania, znajdujące się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Do rejestracji samochodu, niezbędne będą informacje o pojeździe, ale także dokumenty i adresy urzędów.

Czas rejestracji

Proces może trwać nawet do 30 dni, w związku z czym na okres ten otrzymamy tymczasowe pozwolenie na poruszanie się pojazdem. Następnym krokiem jest wydanie oficjalnej decyzji administracyjnej, dzięki czemu uzyskamy dokument, który poświadczy o rejestracji samochodu.

 

Kto jest upoważniony do rejestracji auta?

Każdy nowy nabywca samochodu, ma miesiąc na jego zarejestrowanie. Pojawia się jednak pytanie, co w momencie, w którym nie ma on możliwości dokonania tej formalności osobiście? 

Rejestracji może dokonać także osoba trzecia. Wystarczy odpowiednie, pisemne upoważnienie. Jeżeli rejestracji dokonuje bliska osoba, należąca do rodziny – współmałżonek albo rodzic, rejestracja będzie bezpłatna. Jednak jeżeli formalność ta będzie załatwiana przez dalszych krewnych, bądź osobę całkiem niespokrewnioną, będziemy zobowiązani do zapłaty 17 zł, za przekazania pełnomocnictwa.